تبلیغات
>> ریش سفید علامه - سند ازدواج امیر کبیر
چهارمی با غیرت ، حمایت حمایت

نگارش در تاریخ پنجشنبه 6 اسفند 1388 توسط کورش

سلام بعد از قرن ها و خاک خوردن زیاد وب مخصوصا تو این چند روز خاکی پاکی گفتم بابا یه چیزی دیگه بذاریم خیلی داره لُس میشه این اوتیس هم که مشغول خر خونی و کتاب رو ول نمیکنه رتبه ها ماهشهر هم تقریبا درو کرده و بی خیال نمیشه خلاصه سوژه باحال و عمومی گیر نیوردیم که درست حسابی باشه واسه این که لا اقل یه پست جدید گذاشته باشم سند ازدواج امیرکبیر رو که تو وب داشتم چرخ میزدم اتفاقی دیدم گفتم بذارم از هیچی بهتره

این عکسشه اگه کسی دوست داشت مطلبش هم بخونه بره ادامه مطلب


واسه اینکه این وب خفن و جالب بشه لطفا نظر بدین ، پیشنهاد بدین ، بگین چی دوس دارین تو وب باشه در ضمن اینم بگم این اوتیس خیلی جویه ( javie ) هنوز شما اون مطالب خفنش رو ندیدین هر چی بیشتر نظر بدین اون زود تر بر میگرده (رابطه مستقیم با بازگشتش داره) پس نظر یادتون نره

سند ازدواج امیرکبیر که تاریخ 22 ربیع الاول سال 1265 قمری ذیل آن خوانده می‌شود، با خط نستعلیق روی کاغذی به ابعاد 5/131 در 5/93 سانتی متر نوشته شده و پیرامون آن با طلا، شنگرف و لاجورد تذهیب شده است.

میرزا تقی خان امیرکبیر که در فاصله سالهای 1264 تا 1268 هجری قمری صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار بود در سال 1265 خواهر شاه را به عقد ازدواج خود درآورد تا از این طریق پیوند مستحکمتری را با خانواده سلطنتی برقرار کند.

طبق مفاد سند ازدواج امیرکبیر، ملک زاده خانم یگانه خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجار با مهریه یک جلد قرآن و "هشت هزار تومان نقد اشرفی ناصرالدین شاهی که هر شاهی هیجده نخود وزن دارد" به عقد اتابک اعظم میرزاتقی خان درآمده است. در ذیل این سند، مهر امیرکبیر با عبارت "الملک الحق المبین. عبده محمدتقی" دیده می‌شود. همچنین دو شاهد ازدواج که مهر خود را ذیل عقدنامه زده‌اند عبارتند از "محمود بن محمد علی" و "ابوالقاسم حسنی الحسینی".
طبقه بندی: دست نوشته های ما، 

              نظرات ()